Destek Talebi Oluşturma
Destek Talepleri sayfasından, müşteri mesajları için manuel olarak destek talepleri oluşturabilirsiniz. Bu şekilde oluşturduğunuz destek taleplerini, isterseniz inceleme yapılması amacıyla istediğiniz ekibe atayabilir veya doğrudan kendiniz yanıtlayarak müşterilerinize süreçle alakalı bir e-posta gönderebilirsiniz.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak destek talebinizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz:
  • Ürün ismi : Talebin oluşturulacağı ürün ismi alanı
  • Talep konusu : Talep içeriği ile ilgili konu seçim alanı
  • Statü : Talebe ait çözüm durumu
  • İsim : Talep sahibinin (müşterinin) adı ve soyadı
  • İletişim Bilgisi :Talep sahibinin (müşterinin) iletişim bilgileri
  • Açıklama :Talebe ait detaylı açıklama
  • Atama : Talebi çözüme ulaştıracak müşteri temsilcisi adı
  • Callback : Müşteri temsilcisinin ilgili müşteriye ait bilgileri görüntüleyebilmesi için tanımlanan alan. (bkz. Aksiyonlar)

Talep Şablonları

Müşterileriniz için açtığınız destek taleplerine özel şablonlar kaydedip aynı konular için vakit kaybetmeden direkt bu şablonlarla talep oluşturabilirsiniz. Örneğin, sipariş durumu ile ilgili bilgi almak isteyen müşteriler için “Sipariş Durumu” şablonunu kaydedip, aynı konuda gelen talepler için tüm alanları tekrar doldurmanıza gerek kalmadan bu şablonu kullanabilirsiniz.
Talep şablonlarını kullanmak için Destek Talepleri sayfasının sağ üst köşesinde bulunan + butonuna basarak talep oluşturma ekranına gidin. Formun sağında bulunan şimşek ikonuna tıkladığınızda önceden kaydettiğiniz şablonları görüntüleyebileceğiniz bir listeleme alanı çıkar. Henüz şablon eklemediyseniz veya var olanların dışında yeni bir talep şablonu oluşturmak istiyorsanız, arama barının içerisine yeni bir şablon ismi girin ve kaydet tuşuna basın. Müşteri ismi ve e-postası dışında kalan tüm alanları doldurun. Böylece aynı şablon özelinde bir destek talebi oluşturmak istediğinizde açıklama, öncelik, atama kuralları gibi alanların otomatik olarak gelmesini sağlayabilir, yalnızca müşteri ismi ve e-posta adresi girerek müşteri temsilcilerinizin zamandan tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.
Copy link