Otomatik Dil Atamaları

Başlatılan tüm canlı destek konuşmaları, eğer bir otomatik atama kuralı yoksa müşteri temsilcilerine sırayla atanır. Otomatik Atamalar kuralını kullanarak, gelen canlı destek konuşmalarınızın iletişim kanalı ve talep diline göre ilgili müşteri temsilcisine doğrudan atanmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik atama özelliğini hangi temsilcinin hangi kanaldan sorumlu olacağını belirlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca dil bazlı atamalar yaparak kişileri farklı dillerde gelen chat konuşmalarına göre görevlendirebilirsiniz. Dil bazlı atama özelliği şu an için Canlı Destek (web widget ve chat SDK), Instagram DM ve Facebook Messenger kanalları için çalışmaktadır.

Otomatik atama kuralı oluşturmak için platform üzerinden Ayarlar > Otomatik Atamalar > Atama Ekle adımlarını takip edebilirsiniz. Chat konuşmalarına özel otomatik atama kuralı eklemek için aşağıdaki seçimleri yapmalısınız:

  • Ürün

  • Dil

  • Kanal

  • Kullanıcı / Grup

  • Statü

Otomatik Atamalar sayfasında oluşturulan tüm atama kurallarını listeleyebilirsiniz. Liste ekranında bulunan Yönet aksiyonu ile atamaları güncelleyebilir, statüleri aktif veya pasif olarak değiştirebilirsiniz.

Otomatik Atamalarla İlgili Bilinmesi Gereken Bazı Hususlar:

Grup atamaları, o grup içerisindeki kullanıcıların üzerlerindeki mesaj sayısına bakılarak yapılır. Yeni bir konuşma otomatik olarak o grupta hangi kullanıcının üzerinde daha az sohbet varsa doğrudan o kullanıcıya atanır. Aynı gruptaki kullanıcıların üzerinde eşit sayıda konuşma varsa, yeni konuşma kullanıcılara rastgele atanır.

İlgili dilde atama işleminin yapılması beklenen tüm kullanıcıların çevrimdışı olduğu senaryoda yeni konuşma, dil atama kuralı ezilerek üzerindeki mesaj sayısı en az olan çevrimiçi kullanıcıya atanır. Örneğin, Fransızca dilinin tanımlandığı bütün kullanıcıların statüsü çevrimdışı olduğunda, Fransızca dilinde gelen tüm konuşmalar dil atama kurallarına bakılmaksızın müsait olan başka bir kullanıcıya atanır.

İlgili dilde atama işleminin yapılması gereken tüm kullanıcıların üzerinde maksimum sayıda mesaj olduğu senaryoda ise, gelen yeni konuşma dil atama kurallarını ezmez ve söz konusu kullanıcıların mesaj sayısının azalmasını beklemek üzere kuyruğa düşer. Örneğin, Fransızca dilinde gelen tüm mesajların A kişisine atandığını ve A kişisine atanan mesaj sayısının maksimuma ulaştığını varsayalım. Bu durumda yeni gelen mesaj, herhangi bir dil ataması yapılmayan müsait bir başka kullanıcıya atanmaz. Tam tersine, A kişisinin üzerindeki mesaj sayısının azalmasını beklemek üzere kuyruğa düşer.

Last updated