Dijital Asistan

Desk360’ın Dijital Asistan özelliği ile destek verdiğiniz kanallar özelinde farklı bot kurguları oluşturabilir, bu sayede müşterilerinizin merak ettikleri tüm sorulara bot yardımıyla yanıt almalarını sağlayabilirsiniz. Bot kurgularınıza müşteri temsilcisine bağlan aksiyonu ekleyerek müşterilerinizin ihtiyaç duyduklarında canlı bir temsilciye ulaşmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

Bot kurguları oluşturmak için Ayarlar > Dijital Asistan adımlarını takip edebilirsiniz. Listeleme ekranından daha önce oluşturduğunuz botları görebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Yeni bir bot kurgusu oluşturmak için Yeni Bot Oluştur butonuna basabilirsiniz.

Bot Kurgusu Oluşturma

  • Genel Bilgiler

Yeni bir bot oluşturmak için listeleme sayfasının sağ üst köşesinde bulunan Yeni Bot Oluştur butonuna basın. Açılan sayfada öncelikle botunuza bir isim verin. Bu örnek kapsamında oluşturulan bot için Desk360 ismini kullanacağız.

Oluşturacağınız bota isim verdikten sonra botunuzu hangi ürününüzde kullanmak istediğinizi seçin. Ürün seçiminin ardından kanal ve varsayılan dil seçimini yapmanız gerekir. Alttaki çalışma saatleri alanından ise botu hangi zaman diliminde çalıştırmak istediğinizi seçmelisiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra Devam Et butonuna basarak botunuzu kurgulamaya başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz botu kullanılabilir hale getirmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan statü barını aktif hale getirmelisiniz.

Her kanal için birden fazla bot oluşturabilirsiniz. Ancak bir iletişim kanalı için aynı saatler içerisinde yalnızca bir bot kurgusunu aktif ederek çalıştırabilirsiniz.

  • Çalışma Saatleri

Dijital Asistan ile oluşturacağınız farklı bot kurgularının farklı gün ve saat dilimlerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Çalışma Saatleri alanından size sunulan üç opsiyondan birini tercih edebilirsiniz.

7/24 Çalıştır seçeneğini tercih ederseniz bot kurgunuz her gün her saat aktif edilir. Özetle, müşterileriniz size hangi gün veya saat kaçta yazarsa yazsın, onları aynı chatbot kurgusu ile karşılamış olursunuz.

Çalışma Saatleri seçeneğini tercih ederseniz, bot kurgunuzun önceden oluşturduğunuz çalışma saatleri özelinde aktif edilmesini sağlamış olursunuz. Ayarlar > Genel Ayarlar > Çalışma Saatleri adımlarını takip ederek mesai saatlerini belirleyebilirsiniz. Ardından, Dijital Asistan ekranına gelip Çalışma Saatleri seçeneğini tercih ettiğinizde, botunuzun belirlediğiniz mesai saatleri içerisinde çalıştırılmasına olanak tanırsınız.

Özelleştir seçeneği ise size özel bir gün ve saat kurgusu yaratmanıza imkan tanır. Yalnızca "Gün Ekle" seçimini yaptığınız takdirde, kurgunuz seçtiğiniz günler için 24 saat boyunca geçerli olacaktır.

"Saat Ekle" seçimini ise oluşturmak istediğiniz bot kurgularının günün hangi saatlerinde çalışacağını belirlemek için kullanabilirsiniz.

  • Kurgu Oluşturma

Devam Et butonuna bastığınızda, bot kurgusu oluşturabilmeniz için sayfanın altındaki alan aktif hale gelecektir. “Karşılama” isimli kurgu varsayılan olarak karşınıza çıkar. Dilerseniz bu kurgunun adını soldaki menüden üç nokta ikonuna basarak düzenleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz kurgu için birden fazla metin girebilirsiniz. Sağ tarafta bulunan metin alanına ilgili kurgu için metinlerinizi girip kutucuğun içerisindeki yeşil renkli onay ikonuna basın. Mesajı silmek isterseniz kutucuğun içerisindeki çöp kutusu ikonuna basabilirsiniz.

Desk360’ın çoklu dil desteği sayesinde, Dijital Asistan özelliğini 40 dil için kullanabilirsiniz. Metin alanı altındaki Çeviriler butonuna tıklayarak açılan pencerede istediğiniz dil için mesajlarınızı girebilirsiniz. Çevirilerinizi girdikten sonra listenin sonundaki Kaydet butonuna basın.

İkinci bir metin alanı eklemek için öncelikle ilk metni yazıp kaydetmeniz gerekir, aksi halde Ekle butonu aktif hale gelmez.

Eğer çeviri girmediğiniz bir dilden konuşma başlatılırsa müşterileriniz, genel bilgiler adımında seçtiğiniz Varsayılan Dil ile karşılanır. Desk360’ın desteklediği 40 dili görmek için tıklayın.

Oluşturduğunuz bot için metinlerinizi girdikten sonra botunuzu iki şekilde devam ettirebilirsiniz: Yanıt Butonları veya Tamamlayıcı İşlemler. Ancak ilk kurgu olan karşılama kurgusunu yalnızca Yanıt Butonları aksiyonu ile devam ettirebilirsiniz. İlk kurgudan sonra tüm kurgular için hem yanıt butonlarını hem de tamamlayıcı işlemleri isteğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yanıt Butonları

Yanıt butonları ile botunuz için farklı yanıtlar oluşturarak müşterilerinizin ilgili konulara gitmesini sağlayabilirsiniz. Tamamlayıcı işlemler ise müşterilerinizi bir müşteri temsilcisine bağlamanızı, konuşmayı etiketlemenizi veya sohbeti sonlandırıp kullanıcıyı ankete yönlendirmenizi sağlar.

Şimdi, Desk360 botu için ilk kurgumuza yanıt butonları ekleyelim: Özellikler, Planlar ve Bize Ulaşın butonlarını botumuza aşağıdaki gibi ekliyoruz. Müşterileriniz bu butonları size ulaştıkları kanal üzerinden görür ve istedikleri seçimi yapabilir. Müşterilerinizin seçimlerinden sonra nasıl bir akış ile karşılaşacaklarını bu butonlara sağ taraftan atayacağınız kurgular ile belirleyebilirsiniz. Butonlara daha önce oluşturmadığınız yeni bir kurgu eklemek için Kurgu Seç kutusunun içindeki Kurgu Ekle butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

Buton oluştururken hangi butonu sağdaki yeşil tike basarak kaydederseniz, o buton kurguda ilk sırada görünecektir.

Butonlarınızı 40 dilde özelleştirerek müşterilerinize farklı dillerde hizmet vermeye devam edebilir, ayrıca butonlarınızın yerini değiştirmek için sürükle bırak ikonunu kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı İşlemler

Tamamlayıcı işlemler altında iki farklı işleme izin verilir: Ata ve Etiketle veya Sonlandır ve Ankete Yönlendir.

Ata ve Etiketle aksiyonuyla müşterilerinizi seçtikleri konulara göre veya rastgele olacak şekilde müşteri temsilcilerine atayabilirsiniz. Ayrıca, seçtiğiniz kurguya göre farklı etiketler oluşturabilirsiniz. Bu etiketleri, canlı destek sayfanızın genel bilgiler başlığı altında görüntüleyebilirsiniz.

Güncel versiyonda Ata ve Etiketle fonksiyonunun yalnızca atama aksiyonunu kullanabilirsiniz. Gelecek versiyonlarda sohbetlerinize etiketler de ekleyebileceksiniz.

Sonlandır ve Ankete Yönlendir aksiyonuyla müşterileriniz bot kurgusunun sonuna ulaştığında, bot sonlandırılır veya müşteri ankete yönlendirilir.

Last updated